stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

it firma
IT

3 zasady, jak dobrze zaprojektować system IT firmy

Dzisiaj coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie w przedsiębiorstwie rozwiązań informatycznych. Dzięki nim możliwy jest przede wszystkim pozytywny wpływ na efektywność pracy. Jednak aby uzyskać taki rezultat działań, konieczny jest wybór systemu IT, który będzie zaprojektowany pod konkretne potrzeby przedsiębiorstwa. Jak tego dokonać?

1. Specyfika firmy a system IT

Najważniejsze przy wyborze systemu informatycznego do firmy jest to, by był on dopasowany do konkretnego biznesu. Kluczowa jest tutaj analiza potrzeb. Każda branża ma swoje wymagania, ale i każde przedsiębiorstwo dodatkowo ma swoją specyfikę pracy. Właśnie dlatego nie warto kupować gotowego systemu IT, którego nie da się dostosować do potrzeb konkretnej firmy na etapie wdrażania. On ma służyć bowiem firmie, a nie na odwrót. Często okazuje się, że przedsiębiorstwo jest na tyle specyficzne, że nie da się w nim wykorzystać gotowych rozwiązań. Konieczne jest stworzenie czegoś nowego, skrojonego na miarę potrzeb. Projektowanie systemów IT dopasowanych do specyfiki firmy oferuje ittouch.pl, a swoje działania poprzedza wnikliwą analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Decydując się na tego typu rozwiązanie szyte na miarę, ma się pewność, że będzie odpowiadało wszystkim stawianym wymaganiom.

2. Projektowanie systemu informatycznego – określenie potrzeb

Aby projektowanie systemów informatycznych było efektywne, a co najważniejsze spełniło cel, jakim jest poprawa jego funkcjonowania, konieczne jest poznanie potrzeb i dobranie funkcji, które pozwalają je zrealizować. W każdym przedsiębiorstwie będzie to inny zestaw rozwiązań. Firmy, które zajmują się projektowaniem systemów IT, świadczą usługi z różnych obszarów. Poznając oczekiwania klientów, są w stanie dobrać konkretne rozwiązania, wdrożyć je i zarządzić ich pracą w taki sposób, by wzajemnie się uzupełniały. O jakich narzędziach mowa? Jest kilka klas systemów. Różnią się rolą, jaką mają pełnić w przedsiębiorstwie.

Najpopularniejszym narzędziem jest system ERP (z ang. Enterprise Resources Planning). To oprogramowanie, które służy do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki niemu można pełnić kontrolę nad sprzedażą, zaopatrzeniem, produkcją i magazynem, finansami i księgowością, czy kadrami.

Drugim chętnie wybieranym jest CRM, czyli system informatyczny, który automatyzuje i wspomaga procesy przedsiębiorstwa zachodzące na styku klient-firma. Pomaga w zarządzaniu współpracą z kontrahentami i klientami, w zakresie ich pozyskiwania, utrzymywania, ale i wspomagania pracy działu marketingu i pozostałych, dla których dane te są bardzo ważne.

Wspomnieć warto również o systemie DMS (a ang. Document Management System). Jest to oprogramowanie do zarządzania w firmie dokumentami. Pozwala na dodawanie, gromadzenie, kompletowanie, wyszukiwanie, przesyłanie i udostępnianie w bazie danych dokumentów.

Oczywiście narzędzi jest znacznie więcej. Każdy z nich odpowiada za inny obszar działalności firmy. Korzystając z nich, można znacznie ułatwić zarządzanie przedsiębiorstwem. Jednak sztuką jest to, by dopasować konkretne narzędzia w taki sposób, by realizowały stawiane przed nimi cele.

3. Przetestowanie wersji demo systemu IT w firmie

Aby dobrze zaprojektować system IT dla firmy, konieczne jest poznanie jej specyfiki działania oraz analiza potrzeb, jakie ma przedsiębiorstwo. Bardzo ważne jest, by narzędzia spełniały nie tylko cele biznesowe, ale i oczekiwania użytkowników. Właśnie dlatego po zaprojektowaniu systemu IT powinno się stworzyć jego prototyp. To na jego bazie podczas testów (manualnych i automatycznych) można nanosić poprawki. Dopiero przetestowane oprogramowanie IT, które poprawnie działa, ale też nie wywołuje niechęci u użytkowników, można wdrażać w przedsiębiorstwie.

Zobacz także: Jak zarabiać w Internecie