stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

zewnetrzna karta graficzna
Elektronika

Zewnętrzna karta graficzna w laptopie i PC

Karta graficzna jest jednym z podstawowych podzespołów komputera. Jej jakość znacznie wpływa na komfort i możliwość grania w niektóre gry lub korzystania ze specjalistycznych programów. Karta graficzna od dawna jest podzespołem, który powoduje ogromne różnice pomiędzy komputerem stacjonarnym a mobilnymi laptopami. Zewnętrzna karta graficzna – jakie ma znaczenie?

Karta graficzna w PC

Komputer stacjonarny jest starszym bratem laptopa. W tym wypadku starszy wcale nie oznacza gorszy czy słabszy. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest mobilność laptopa, kiedy PC nie dość, że jej nie posiada to zajmuje stosunkowo sporo miejsca. I tutaj wady komputera stacjonarnego się kończą.

zewnętrzna karta graficzna

Obecnie, większość procesorów posiada zintegrowaną kartę graficzną. Jest ona jednak wystarczająca tylko do zwykłej eksploatacji komputera – pracy biurowej lub nauki. W przypadku tworzenia silniejszej maszyny, posiadacze PC mają duży komfort. Do płyty głównej może zostać podłączona praktycznie każda zewnętrzna karta graficzna. Wymagania gier komputerowych z roku na rok są coraz większe, więc wymiana karty na lepszy model jest zjawiskiem powszechnym. Szczególnie wtedy, jeśli gracz nie potrafi pogodzić się z grą ustawioną na najniższych wymaganiach. Dodatkowo, nawet jeśli komputer początkowo miał nie służyć gamingowi, to w dość łatwy sposób można go przebranżowić.

Laptop gamingowy

Laptopy gaimngowe zyskały w ostatnim czasie sporą popularność. Wszystko dzięki swoim rozmiarom i mobilności. Producenci, dbając o klientów wśród graczy, przygotowują specjalne linie produktów im dedykowane. Takie laptopy od początku mają zamontowaną silną kartę graficzną. Schody mogą się pojawić jeśli dojdzie do konieczności wymiany właśnie karty graficznej.

laptop karta graficzna

Gdy zakupiony laptop posiada zintegrowaną kartę graficzną, to problem jest naprawdę poważny, trochę łatwiej wygląda sprawa w przypadku kart dedykowanych. Wtedy wiele zależy od specjalnego złącza i jego kompatybilności z kartą graficzną.

Od niedawna na rynku pojawiła się nowość w postaci zewnętrznej karty graficznej dla laptopów. Może takową podłączyć nawet do sprzętu, zakupionego jedynie z myślą o zwykłym użytkowaniu. Cena takiego zabiegu jest jednak dość droga, jak w przypadku każdej nowości technicznej. Ów zewnętrzna karta graficzna podłączana jest do laptopa wraz z całą stacją zasilającą a głównym warunkiem, który pozwala na podłączenie tej karty jest obecność w laptopie portu USB-C z interfejsem Thunderbolt 3.

Z pewnością laptop jak i PC ma swoich zwolenników, nie zapominajmy że istnieją jeszcze konsole do gier. Piękne jest to, że każdy z nas może wybrać, co jest dla niego najistotniejsze i zwyczajnie używać ulubionego produktu.

FAQ

Dlaczego karta graficzna jest tak ważna przy pracy komputera?

Karta graficzna wpływa na jakość obrazu i komfort użytkowania komputera. Ma również ogromne znaczenie dla grania w gry oraz korzystania ze specjalistycznych programów.

Czy zintegrowana karta graficzna wystarcza do zwykłej pracy biurowej?

Tak, zintegrowana karta graficzna jest wystarczająca dla zwykłej pracy biurowej lub nauki.

Czy wymiana karty graficznej w komputerze stacjonarnym jest zjawiskiem powszechnym?

Tak, wymiana karty graficznej na lepszy model jest zjawiskiem powszechnym, szczególnie wtedy, gdy gracz nie potrafi pogodzić się z grą ustawioną na najniższych wymaganiach. Dodatkowo, nawet jeśli komputer początkowo miał nie służyć gamingowi, to w dość łatwy sposób można go przebranżowić.