stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

Karty pamięci – jak wybrać?
Elektronika

Karty pamięci – jak wybrać odpowiednią?

Urządzenia mobilne jak telefony czy tablety towarzyszą nam każdego dnia. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie wykonywać wiele rozmaitych czynności, od rozrywki aż po pracę. Jednocześnie gromadzimy na nich coraz więcej danych. Choć nowoczesne smartfony posiadają zaawansowane parametry, również pod względem pojemności danych, w niektórych sytuacjach warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w formie karty pamięci. Jednak jaka karta pamięci będzie dla nas odpowiednia? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po kartę pamięci SD, a kiedy po micro SD

Karty pamięci – rodzaje

Karty pamięci to akcesoria, które pomimo niewielkich, a czasami wręcz mikroskopijnych rozmiarów są w stanie pomieścić znaczną ilość danych. Zastanawiając się nad tym, które karty pamięci będą dla nas odpowiednie, przede wszystkim warto wiedzieć, czym się od siebie różnią i w jakich sytuacjach możemy z nich skorzystać. W przypadku kart pamięci wyróżniamy:

  • karty pamięci SD;
  • karty pamięci micro SD;
  • karty SDHC;
  • karty micro SDHC;
  • karty SDXC;
  • karty CF.

Najpopularniejszymi produktami są karty pamięci SD oraz micro SD. Karty pamięci SD posiadają pojemność do 2 GB. Taka pojemność jest odpowiednia, kiedy zależy nam na przechowywaniu niewielkiej liczby plików o małym rozmiarze. Z kolei karta micro SD, jak można się domyślić, stanowi zminiaturyzowaną wersję karty pamięci SD. Pojemność karty micro SD jest jednak znacznie większa – może wynosić nawet 32 GB. To przydatny dodatek, jeśli na przykład zależy nam na zwiększeniu pojemności pamięci w swoim telefonie.

Jeśli jednak na karcie pamięci chcemy przechowywać znacznie więcej plików, jak zdjęcia czy filmy wideo, w takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w kartę SDXC. Takie akcesorium posiada znacznie większą pojemność, nawet do 2TB. Dodatkowo szybki transfer danych sprawia, że taki produkt bardzo dobrze sprawdzi się np. w przypadku urządzeń monitoringowych. 

Karty pamięci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka karta pamięci będzie odpowiednia? Aby mieć pewność, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego akcesorium. Bez wątpienia są to to pojemność oraz szybkość transferu danych. Jednocześnie warto mieć świadomość tego, jak dopasować kartę pamięci do konkretnego urządzenia. Stąd w przypadku nowoczesnych smartfonów najlepszym rozwiązaniem będą karty micro SDHC na przykład o pojemności 32 GB. Natomiast w przypadku potrzeby nagrywania Full HD warto wybrać większą pojemność. W przypadku laptopów należy przede wszystkim uwzględnić nasze potrzeby, jak i możliwości sprzętu. Jest to szczególnie istotne, kiedy korzystamy ze starszych laptopów. 

Karty pamięci – przydatne akcesorium

Nasze sprzęty elektroniczne posiadają doskonałe parametry. Choć wiele osób uważa, że dodatkowe źródła pamięci są zbędne, warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci, szczególnie jeśli wymaga tego nasza praca. 

Artykuł przygotowany we współpracy z Samsung Polska.