stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

co zrobić gdy paczka jest uszkodzona
Lifestyle

Co zrobić, gdy paczka jest uszkodzona – cenne porady, o których warto pamiętać

Niestety nawet najlepiej zabezpieczona paczka może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, co trzeba zrobić w sytuacji, gdy po odebraniu paczki od kuriera zauważymy uszkodzenie.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, że to właśnie firma kurierska odpowiada za stan przesyłki od momentu jej przyjęcia, aż do wydania konkretnemu adresatowi. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że możemy starać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy zostanie ona uszkodzona lub zgubiona. Warto wspomnieć także o tym, że w wielu sytuacjach można liczyć na odszkodowanie również wtedy, gdy paczka dotrze do nas z dużym opóźnieniem. Prawo do reklamacji przysługuje nie tylko odbiorcy, ale również nadawcy.

Co zrobić, gdy paczka jest uszkodzona?

Przed odebraniem przesyłki należy zawsze dokładnie sprawdzić jej stan. Jeżeli stwierdzimy uszkodzenie od zewnątrz, to wówczas można zażądać protokolarnego ustalenia stanu zawartości zamówionej przesyłki bezpośrednio w obecności kuriera. W takiej sytuacji kurier zobowiązany jest do spisania protokołu i do dokładnego opisania rzeczywistego stanu przesyłki. Jako odbiorcy także mamy prawo do dopisania swoich uwag. Protokół sporządzany jest w dwóch kopiach. Każda wersja musi być oczywiście podpisana przez kuriera i odbiorcę paczki. Pamiętać należy o tym, że tylko sporządzony protokół szkody jest podstawą do reklamacji. Bez tego dokumentu bardzo trudno będzie otrzymać rekompensatę za uszkodzoną przesyłkę.

Reklamacja paczki

Spisanie powyżej opisanego protokołu nie zwalnia nas z obowiązku złożenia reklamacji przewoźnikowi. Firmy kurierskie na swojej stronie internetowej mają spisany regulamin, który dokładnie opisuje jak należy dokonać reklamacji. Jeżeli mamy mniejsze lub większe problemy z odszkodowaniem to warto jak najszybciej zapoznać się z artykułem 76 prawa przewozowego. Warto wspomnieć również o tym, że reklamację można złożyć również wtedy, gdy paczka nie ma żadnych uszkodzeń na zewnątrz. W wielu sytuacjach może zdarzyć się sytuacja, że pomimo idealnego stanu paczki przewożone przedmioty są uszkodzone. W takiej sytuacji pamiętać należy o tym, aby w terminie 7 dni zgłosić uszkodzenie przesyłki firmie kurierskiej. Niestety bardzo trudno jest ustalić, czy paczka w rzeczywistości została uszkodzona podczas transportu.

Jak odesłać i zwrócić towar?

Jeżeli wiemy już co zrobić gdy paczka jest uszkodzona to warto dowiedzieć się również, jak wysłać paczkę kurierem, gdy chcemy dokonać zwrotu. Najprostszym sposobem na zwrócenie towaru do sprzedawcy jest skorzystanie z usług firm kurierskich. Zgodnie z przepisami sprzedawca w terminie 14 dni musi przyjąć towar i zwrócić całą kwotę. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zamówienie kuriera do domu lub wybranego przez nas punktu. Tanie zwroty kurierem to ogromna oszczędność pieniędzy, wolnego czasu i nerwów. W dzisiejszych czasach coraz więcej sklepów internetowych oferuje swoim klientom bezpłatne odesłanie zamówionych produktów.