stacjonarnyinternet.pl

stacjonarnyinternet.pl – komputery, technologie, internet

jak namierzyć zgubiony telefon po imei
Lifestyle

Jak namierzyć zgubiony telefon po imei?

Niestety, telefon komórkowy jest dość łatwo zgubić bądź gdzieś zostawić. Na szczęście dzisiejsza technologia pozwala nam na zlokalizowanie telefonu, gdy nie wiemy, gdzie w tej chwili jest. Pomocny może stać się numer IMEI. Ma go każde urządzenie mobilne. Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI?

Co to jest numer IMEI – namierzanie telefonu

IMEI to skrót od angielskiego „International Mobile Equipment Identity”, czyli międzynarodowy identyfikator urządzeń mobilnych. Każdy może zobaczyć numer IMEI swojego telefonu. Wystarczy wpisać sekwencję *#06# w miejscu, w którym normalnie wpisujemy numer telefonu, na który chcemy zadzwonić. Numer IMEI wyświetli się zaraz po wpisaniu sekwencji – wszystko jedno, jakiej marki mamy telefon komórkowy.

Każdy powinien mieć nawyk zapisywania numeru IMEI swojego własnego telefonu komórkowego np. w notatniku czy w kalendarzu. Może się to okazać zbawienne przy jego zgubieniu bądź kradzieży. Gdy będzie już po fakcie i stracimy telefon, na znalezienie numeru IMEI będzie już zdecydowanie za późno.

namierzanie telefonu po imei

Śledzenie telefonu komórkowego po IMEI online – aplikacje

Istnieją darmowe aplikacje, dzięki którym można śledzić telefon komórkowy po IMEI online. Nazwa przykładowej to Antitheft App & IMEI Tracker All Phone Location (działa w systemie Android). Aplikację należy zainstalować na innym telefonie, wpisać na nim numer IMEI i sprawdzić, gdzie w tej chwili znajduje się telefon. Komórka musi jednak być włączona – jeśli się rozładowała bądź sprytny kieszonkowiec ją wyłączył, sposób może nie zadziałać.

Jak namierzyć telefon po numerze IMEI – pomoc operatora oraz policji

Nasz numer IMEI możemy też podać policji. Trafi on wtedy do rejestru skradzionych telefonów i może zostać odnaleziony przy kontroli np. komiksów czy lombardów sprzedających kradziony sprzęt.

Operator, niestety, nie jest w stanie nam pomóc. Co prawda może znaleźć nasz telefon po logowaniach do stacji BTS, ale tych informacji nie może podawać nikomu bez niezbędnych dokumentów. Taka wiedza przeznaczona jest dla instytucji państwowych.

Nawet jeśli aplikacja nie pokaże dokładnej lokalizacji telefonu w tej sekundzie, i tak może być niesamowicie pomocna. Zobaczymy na niej ostatnie lokalizacje naszego telefonu, np. w jakim miejscu działał, o której godzinie. Jeśli telefon np. tylko zostawiliśmy w pracy, aplikacja uspokoi nas i pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków.

telefon namierzanie

Jak namierzyć telefon – namierzenie lokalizacji

Najlepszym scenariuszem jest to, że, przez nieuwagę, po prostu zostawiliśmy gdzieś telefon. Możemy wtedy spokojnie po niego wrócić. Ostatnią lokalizację telefonu, którą pokazuje nam aplikacja, należy więc sprawdzić. Może też okazać się, że zostawiliśmy go na ladzie w sklepie czy w kinie. Wtedy warto skontaktować się z obsługą i dopytać.

Jeśli telefon znajduje się w lokalizacji, w której nigdy nie byliśmy (bądź nie byliśmy w ostatnim czasie), niestety, jest szansa na to, że jest w rękach złodzieja. Nie warto ruszać w samodzielny pościg, gdyż osoba ta może okazać się agresywna. Najrozsądniej będzie powiadomić ochronę czy policję.

FAQ

Co to jest numer IMEI?

IMEI to międzynarodowy identyfikator urządzeń mobilnych, czyli unikalny numer przypisany do każdego telefonu komórkowego.

Czy operator telefonii komórkowej może pomóc w namierzeniu zgubionego telefonu po numerze IMEI?

Operator telefonii komórkowej nie jest w stanie namierzyć telefonu po numerze IMEI bez niezbędnych dokumentów. Można jednak zgłosić zgubienie telefonu do operatora, aby zablokował kartę SIM i uniemożliwił korzystanie z niej przez inną osobę.

Jak można śledzić telefon po numerze IMEI online?

Istnieją darmowe aplikacje, takie jak Antitheft App & IMEI Tracker All Phone Location, które umożliwiają śledzenie telefonu po numerze IMEI online. Aby to zrobić, należy zainstalować aplikację na innym telefonie, wpisać numer IMEI zgubionego telefonu i sprawdzić jego lokalizację.