stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

kamerka w laptopie
Komputery

Gdzie znajduje się kamerka w laptopie?

Laptop to urządzenie, które zawiera wiele elementów. To komputer, który dodatkowo jest wyposażony w kamerkę, głośniki, mikrofon i wbudowany modem. Takie wyposażenie jest obecnie już standardem. Warto przyjrzeć się sprawie bliżej i zastanowić się, gdzie znajduje się kamerka w laptopie. Gdzie dokładnie jest umieszczona?

Do góry ramki

Najbardziej popularnym miejscem na kamerę jest góra ramki. Optymalnym miejscem na umieszczenie obiektywu jest miejsce na samym środku bezpośrednio nad ekranem. Dzięki niej nagrywana osoba jest dobrze widoczna i równocześnie sama może patrzeć w monitor. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą za pośrednictwem komputera wideorozmowy. Kamerka w laptopie w tym miejscu doskonale sprawdza się w przypadku nagrywania webinarów i konferencji prowadzonych live. Oczywiście kamerki wbudowane w laptopy nie mają tak wysokiej rozdzielczości jak kamery, które można zakupić w formie oddzielnego urządzenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że nadają się one na początek przygody z nagrywaniem własnych filmów oraz do tego, by pokazywać kulisy pracy. Z całą pewnością jej parametry wystarczą też do rozmowy ze znajomymi i krewnymi.

Z boku

Niektóre firmy produkujące laptopy starają się szukać nowych rozwiązań. Jednym z nich jest umieszczenie kamerki z boku ekranu. Znajduje się ona najczęściej mniej więcej na połowie wysokości ekranu. Umiejscowienie obiektywu nie wpływa negatywnie na jakość obrazu. Może jednak wpłynąć na perspektywę, z jakiej będzie nagrywać sama kamera. Jeśli jej obiektyw znajdzie się zbyt nisko, to ostatecznie będzie ona nagrywała z wyjątkowo niekorzystnej perspektywy. Można zmienić ją dzięki manipulacji ustawieniem ekranu, choć istnieje pewne ryzyko, że w każdej pozycji będzie ona prezentowała się dość kiepsko.

W obronie prywatności

Wiele osób uważa, że przez kamerki w laptopie ich działalność może być obserwowana. Niestety, ale jest to do pewnego stopnia prawda. Hakerzy mogą uzyskać dostęp do kamery, mogą ją włączyć i odbierać obraz. Na tej podstawie mogą oni ukraść np. dane do logowania do banku, loginy i hasła do różnych portali i sklepów. Z całą pewnością taki haker może narobić sporo szkód. W związku z tym warto zadbać o właściwe zabezpieczenie komputera przed włamaniami. Są też osoby, które korzystają z jeszcze prostszego rozwiązania – zaklejają obiektyw kamerki, jeśli akurat go nie używają. Naklejkę zdzierają wtedy, gdy używają tego sprzętu. To prosty sposób, który dla hakerów jest nie do pokonania. W końcu, naklejki z obiektywu nie można zedrzeć zdalnie.