Zakup odpowiedniej drukarki do paragonów i faktur wcale nie musi być skomplikowany. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów, które mają wpływ na szybkość i jakość drukowanych dokumentów.
Trzeba także zastanowić się nad wyborem odpowiedniego oprogramowania, na którym będzie działała drukarka. Tylko wtedy można będzie zapewnić komfortową obsługę klienta i zyskać wydajność pracy. Na rynku znajdziemy wiele specjalnych systemów dedykowanych do sklepów, punktów gastronomicznych, lokali na wynajem czy zwykłych placówek handlowych albo usługowych.
Gdzie sprawdzają się drukarki do faktur i do paragonów?
Drukarka do paragonów, podobnie jak kasa fiskalna służy do sprzedaży rejestrowanej. To urządzenie pomaga ewidencjonować przychody pochodzące ze sprzedaży detalicznej, aby rozliczyć podatek dochodowy i VAT. Można ją używać wyłącznie, gdy posiada homologację.
Drukarka do faktur służy również do drukowania paragonów fiskalnych dla klientów oraz archiwizowania ich na specjalnej kontrolnej rolce lub dodatkowo w formie elektronicznej. Nie może ona pracować samodzielnie tak, jak to jest w przypadku zwykłej kasy fiskalnej. Musi zostać podłączona do urządzenia, które ma zainstalowane oprogramowanie sprzedażowe i pomaga zarządzać sprzedażą.
Drukarki do paragonów i faktur idealnie sprawdzają się w firmach z dużą bazą towarową oraz tam, gdzie przedsiębiorca chce dokładnie zarządzać sklepem i prowadzić statystyki sprzedażowe. Ponadto można w ten sposób kontrolować stany magazynowe i aktualizować je po każdej sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę do paragonów i faktur?
Przy wyborze odpowiedniej drukarki najważniejszy czynnikiem jest jej sposób funkcjonowania. Dokładnie więc powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób zapisuje paragony, ile może zapisać towarów i paragonów, a także jakie ma podłączenia do kompatybilnych urządzeń.
Wybierając dobrą drukarkę do faktur i paragonów, należy zwrócić uwagę na:
rodzaj prowadzonej działalności – istotna jest branża oraz wielkość przedsiębiorstwa. Ma to główny wpływ na liczbę i rodzaj sprzedawanych produktów czy usług. Zupełnie inny model drukarki do faktur wybierzemy w przypadku niewielkiego gabinetu stomatologicznego, gdzie drukuje się tylko kilkanaście sprzedaży w ciągu dnia, niż do dużego marketu, gdzie trzeba zarejestrować kilkaset tysięcy produktów i liczy się wysoka jakość i szybkość obsługi,
kopia paragonów – dobrze jest postawić na drukarkę do paragonów z funkcją elektronicznej kopii. W ten sposób wszystkie kopie zapisywane są na karcie albo umieszczane w danych drukarki,
cena – w większości przypadków w zupełności wystarczy standardowy model. Natomiast, kiedy postawimy na wyższe parametry techniczne urządzenia, to musimy również liczyć się z wyższą ceną. Droższe drukarki sprawdzają się w firmach, posiadających w sprzedaży szeroki asortyment i dużą rotację towarów.
Jakie są rodzaje drukarek do faktur?
Oczywiście na pierwszym miejscu musimy zdecydować się na to, czy potrzebujemy drukarki mobilnej czy stacjonarnej. Jeżeli świadczymy usługi z dojazdem do klienta, to zdecydowanie warto postawić na przenośne urządzenie. Natomiast w przypadku sprzedaży stacjonarnej, nie potrzebujemy wersji mobilnej.
Drukarki do faktur i paragonów mogą być również połączone z oprogramowaniem sprzedażowym. W ten sposób usprawniamy pracę kasjerów, co ma wpływ na wydajność i oszczędność czasu.