Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet co zrobić gdy ktoś włamał się na pocztę

Co zrobić gdy ktoś włamał się na pocztę? 3 kroki

Data publikacji 18 stycznia 2021

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy robimy przez internet. Nie wydaje się to szkodliwe, gdy oglądamy filmiki i czytamy plotki o celebrytach, ale na naszej poczcie są nasze najbardziej prywatne dane – od informacji finansowych do danych osobowych. Co zrobić gdy ktoś włamał się na pocztę? Jak zminimalizować negatywne skutki? 3 kroki, które powinniśmy zrobić!

1. Ustawienie silniejszego hasła

Jeśli cyberprzestępca jeszcze nie zmienił naszego hasła do poczty, powinniśmy zrobić to sami. Ważne jest, by działać szybko – możliwe jest, że odzyskamy wtedy dostęp do naszego konta. Hasło powinno być silne. Znaczy to, że najlepiej, by zawierało przynajmniej jeden znak specjalny (np. znak zapytania, kropkę, wykrzyknik), małe litery i wielkie litery. Hasłem nie powinno być nasze imię bądź nazwisko – najlepiej, by było abstrakcyjne, ale też możliwe do zapamiętania, np. coś kojarzącego nam się z najbliższą osobą.

O silne hasło powinniśmy zadbać znacznie wcześniej, a nie dopiero po włamaniu. Nasza skrzynka e-mail zawiera wiele poufnych informacji, których hakerzy nie powinni móc wykraść. Warto o to zadbać zanim będzie za późno! Pamiętajmy też o tym, by nie mieć identycznego hasła do wszystkich ważnych kont, np. do poczty i do e-banku. Ułatwi to wtedy cyberprzestępcom działanie.

Polecamy: https://stacjonarnyinternet.pl/naprawa-dysku-twardego-czy-jest-mozliwa-i-ile-kosztuje/

włamanie na pocztę

2. Co zrobić gdy ktoś włamał się na pocztę – poinformowanie innych o sytuacji

Hakerzy, być może, będą chcieli rozsyłać osobom z listy kontaktów, wiadomości z wirusami. Z tego powodu warto powiadomić o włamaniu znajomych i osoby, z którymi pracujemy. Będą oni wiedzieć, że wysyłane maile nie są od Ciebie, a od hakera. Może ich to uchronić przed takim samym problemem – wirus może wykraść hasła również od innych osób!

O włamaniu powinniśmy powiadomić również operatora poczty. Możliwe, że pomoże to w odzyskaniu dostępu do konta i w znalezieniu hakera. Im szybciej zadziałamy, tym lepiej dla nas i szansa na to, że cyberprzestępca już zdążył wykraść nasze dane, maleje. Operator zwiększy czujność i, być może, zapobiegnie takim sytuacjom w przyszłości.

poczta włamanie

3. Obserwowanie sytuacji

Po tym, jak haker przejmie naszą pocztę, należy obserwować wszystkie portale, z którymi była połączona – bank, media społecznościowe (jak np. Facebook, Instagram, Twitter). Dostęp do maila daje cyberprzestępcy możliwość zmiany hasła również na tych platformach. Powinniśmy więc obserwować, czy nie są wykonywane żadne czynności z poziomu innych stron, czy naszym znajomym nie jest rozsyłany spam, czy pieniądze nie znikają z konta. Wtedy możemy podjąć odpowiednie kroki, np. zablokować konto bankowe.

Redakcja stacjonarnyinternet.pl

Jestem pasjonatem technologii, która kształtuje naszą codzienność. Od komputerów po nowinki ze świata elektroniki, zawsze szukam najnowszych rozwiązań, które ułatwiają życie i otwierają nowe możliwości. Na blogu dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu IT, internetu oraz lifestyle'u. Jeśli interesują Cię ciekawe gadgety, triki technologiczne i praktyczne porady, to dobrze trafiłeś!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?