stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

naprawa dysku twardego
Komputery

Naprawa dysku twardego – czy jest możliwa i ile kosztuje?

Czy naprawa dysku twardego to trudna czynność, którą może wykonać tylko profesjonalny serwis (laboratorium)? Ile kosztuje? Między innymi na te pytania postaramy się znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi w niniejszym artykule.

Dysk twardy – delikatne urządzenie

Był rok 1956, kiedy został zaprezentowany na świecie pierwszy dysk twardy. Ale różnił się on od obecnego i to bardzo. Przede wszystkim miał duże rozmiary i jednocześnie małą pojemność. Przez kolejne dekady trwała żmudne prace nad lepszym urządzeniem. Nad rozwiązaniem efektywnym, które zadowoli wszystkich użytkowników komputerów osobistych.

W latach 90. dyski zaczęły już mieć typowy wygląd i funkcje. Dzisiaj charakteryzują się małą wagą oraz równie niską ceną. I ta najważniejsza zaleta – można w nich przechowywać ogromne ilości danych i szybko je odczytywać (także zapisywać). Niestety, powyższe plusy wiążą się również z widocznymi, pojawiającymi się wadami. Nowoczesne dyski są niezwykle delikatne. Narażone na wstrząsy, często ulegają awarii. Dlatego ich żywotność nie jest tak długa, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Polecamy: https://stacjonarnyinternet.pl/zewnetrzna-karta-graficzna-w-laptopie-i-pc/

dysk twardy

Naprawa dysku twardego – czy to możliwe?

Jeżeli chodzi na przykład o wymianę gniazda usb w przenośnym urządzeniu albo zreperowanie elektroniki, to jak najbardziej tak – da się przywrócić sprzęt do życia. W przypadku uszkodzeń typowo mechanicznych czy awarii wewnętrznego oprogramowania nie jest to możliwe w sposób na tyle skuteczny, aby na nowo i bezpiecznie używać dysk twardy.

Lepiej nie próbować odzyskać plików z popsutego urządzenia bez pomocy doświadczonych specjalistów. Można jeszcze bardziej uszkodzić nasz sprzęt (a dokładniej tzw. talerze). Np. poprzez skanowanie w celu sprawdzenia ilości bad sectorów. Dlatego należy oddać dysk do profesjonalnego laboratorium. Tam zostanie on uruchomiony w kontrolowanych warunkach, a następnie wykonana będzie kopia posektorowa (przy udziale specjalnego oprogramowania).

dysk twardy naprawa

Koszt naprawy

Doszliśmy do bardzo ważnej kwestii. Mianowicie do tego, czy opłaca się naprawa dysku twardego? A może lepiej zakupić nowy, a o starym całkiem zapomnieć? Zobaczmy ogólnie jak wygląda cennik takich usług.

W zdecydowanej większości specjalistycznych firm, koszt może wynieść nawet 500 zł. Tyle zapłacimy za pozbycie się różnych, często występujących usterek. W trudniejszych wypadkach, aby odzyskać dane, trzeba zapłacić minimum 1000 zł!

Do tego należy zdawać sobie sprawę, że może to trwać bardzo długo. Nie parę dni, a tygodnie. Mając na uwadze, że za dyski wewnętrzne HDD 3,5″ 1000 GB popularnej marki Seagate wydamy raptem 165.93 zł, to chyba nie ma się co bawić w oddawanie sprzętu do laboratorium. Chyba że bardzo zależy nam na odzyskaniu plików.

Mała rada: lepiej zawsze róbmy kopie zapasowe danych na przenośnych pamięciach USB lub dyskach zewnętrznych. Wszędzie, gdzie tylko mamy możliwość. Wtedy będziemy chodzić spać spokojniejsi.

FAQ

Kiedy został zaprezentowany pierwszy dysk twardy na świecie?

Pierwszy dysk twardy został zaprezentowany na świecie w 1956 roku.

Czy naprawa dysku twardego jest możliwa?

Naprawa dysku twardego jest możliwa w przypadku uszkodzeń typowo mechanicznych lub awarii wewnętrznego oprogramowania. Jednak w przypadku innych usterek, lepiej oddać dysk do profesjonalnego laboratorium.

Ile kosztuje naprawa dysku twardego?

Koszt naprawy dysku twardego w zdecydowanej większości specjalistycznych firm wynosi nawet 500 zł, a w trudniejszych wypadkach minimum 1000 zł.