stacjonarnyinternet.pl

stacjonarnyinternet.pl – komputery, technologie, internet

naprawa dysku twardego
Komputery

Naprawa dysku twardego – czy jest możliwa i ile kosztuje?

Czy naprawa dysku twardego to trudna czynność, którą może wykonać tylko profesjonalny serwis (laboratorium)? Ile kosztuje? Między innymi na te pytania postaramy się znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi w niniejszym artykule.

Dysk twardy – delikatne urządzenie

Był rok 1956, kiedy został zaprezentowany na świecie pierwszy dysk twardy. Ale różnił się on od obecnego i to bardzo. Przede wszystkim miał duże rozmiary i jednocześnie małą pojemność. Przez kolejne dekady trwała żmudne prace nad lepszym urządzeniem. Nad rozwiązaniem efektywnym, które zadowoli wszystkich użytkowników komputerów osobistych.

W latach 90. dyski zaczęły już mieć typowy wygląd i funkcje. Dzisiaj charakteryzują się małą wagą oraz równie niską ceną. I ta najważniejsza zaleta – można w nich przechowywać ogromne ilości danych i szybko je odczytywać (także zapisywać). Niestety, powyższe plusy wiążą się również z widocznymi, pojawiającymi się wadami. Nowoczesne dyski są niezwykle delikatne. Narażone na wstrząsy, często ulegają awarii. Dlatego ich żywotność nie jest tak długa, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Polecamy: https://stacjonarnyinternet.pl/zewnetrzna-karta-graficzna-w-laptopie-i-pc/

dysk twardy

Naprawa dysku twardego – czy to możliwe?

Jeżeli chodzi na przykład o wymianę gniazda usb w przenośnym urządzeniu albo zreperowanie elektroniki, to jak najbardziej tak – da się przywrócić sprzęt do życia. W przypadku uszkodzeń typowo mechanicznych czy awarii wewnętrznego oprogramowania nie jest to możliwe w sposób na tyle skuteczny, aby na nowo i bezpiecznie używać dysk twardy.

Lepiej nie próbować odzyskać plików z popsutego urządzenia bez pomocy doświadczonych specjalistów. Można jeszcze bardziej uszkodzić nasz sprzęt (a dokładniej tzw. talerze). Np. poprzez skanowanie w celu sprawdzenia ilości bad sectorów. Dlatego należy oddać dysk do profesjonalnego laboratorium. Tam zostanie on uruchomiony w kontrolowanych warunkach, a następnie wykonana będzie kopia posektorowa (przy udziale specjalnego oprogramowania).

dysk twardy naprawa

Koszt naprawy

Doszliśmy do bardzo ważnej kwestii. Mianowicie do tego, czy opłaca się naprawa dysku twardego? A może lepiej zakupić nowy, a o starym całkiem zapomnieć? Zobaczmy ogólnie jak wygląda cennik takich usług.

W zdecydowanej większości specjalistycznych firm, koszt może wynieść nawet 500 zł. Tyle zapłacimy za pozbycie się różnych, często występujących usterek. W trudniejszych wypadkach, aby odzyskać dane, trzeba zapłacić minimum 1000 zł!

Do tego należy zdawać sobie sprawę, że może to trwać bardzo długo. Nie parę dni, a tygodnie. Mając na uwadze, że za dyski wewnętrzne HDD 3,5″ 1000 GB popularnej marki Seagate wydamy raptem 165.93 zł, to chyba nie ma się co bawić w oddawanie sprzętu do laboratorium. Chyba że bardzo zależy nam na odzyskaniu plików.

Mała rada: lepiej zawsze róbmy kopie zapasowe danych na przenośnych pamięciach USB lub dyskach zewnętrznych. Wszędzie, gdzie tylko mamy możliwość. Wtedy będziemy chodzić spać spokojniejsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *