stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

najlepszy internet domowy
Lifestyle

Jak wybrań najlepszy Internet domowy?

Internet przestał być luksusem już dawno. Teraz to coś najzupełniej normalnego. Korzystamy z niego przez komputer albo smartfon, bo w każdym abonamencie jest choć mała paczka Internetu, a w wielu miejscach jest dostęp do darmowego WiFi. Można też korzystać z Internetu na kartę albo na abonament, korzystając z niego w telefonie, tablecie, czy na komputerze.

Powyższe rozwiązania mają przede wszystkim charakter mobilny – taki Internet można brać ze sobą wszędzie w urządzeniach przenośnych.

A co do domu?

W domu też przyda się jakaś dobra oferta. Trzeba mieć tu jednak na uwadze, że z Internetu będzie tu korzystać nawet kilku użytkowników, bo prawdopodobnie wszyscy domownicy. Co to oznacza? Że internet domowy powinien:
– być stabilniejszy, niż mobilny
– gwarantować szybie łącze
– być równoznaczny ze sporym pakietem danych do pobrania w okresie rozliczeniowym lub być nawet pod tym względem nielimitowany
– iść w parze z dobrym zapleczem technicznym w razie jakichkolwiek problemów – czy to na poziomie sprzętu użytkownika, czy nadajników.

Internet domowy może być dostarczany przez kabel lub w sposób podobny do Internetu mobilnego. Do jego odbioru często potrzebne jest odpowiednie urządzenie – jest to modem. W wielu domach korzysta się też z rutera, rozdzielającego sygnał na kilka urządzeń – czy to kablem, czy przez WiFi.

Ale jak wybrać najlepszy internet domowy?

Po pierwsze: zasięg!

W lepszej sytuacji są pod tym względem mieszkańcy miast i większych miejscowości. W wielu takich miejscach przynajmniej jeden dostawca Internetu proponuje tzw. Internet światłowodowy. To rozwiązanie gwarantuje szybką transmisję danych i znikome prawdopodobieństwo problemów podczas korzystania z usługi. Niestety, mieszkańcy wsi i wielu miejscowości są pozbawieni takiej technologii.

Zaczynając szukać internetu domowego, należy więc ustalić w pierwszej kolejności, czy dany dostawca gwarantuje zasięg konkretnej usługi na danym terenie, wręcz pod konkretnym adresem.

Po drugie: porównywarki ofert

Aby zdobyć pierwsze podstawowe informacje o tym: kto, za ile i co dokładnie proponuje klientom w ramach Internetu domowego, warto zapoznać się z aktualnymi zestawieniami porównywarek ofert. Zazwyczaj pokazują one zainteresowanym zwięźle i jasno to, co najważniejsze: co i za ile oferują poszczególni dostawcy usługi.

Po trzecie: popytaj o opinie sąsiadów i mieszkających w pobliżu znajomych!

Warto zapoznać się z opiniami osób mieszkających w sąsiedztwie nt. używanego przez nich usług Internetu domowego. Jakie pytania warto zadawać? Np. o to, czy ich Internet domowy ma częste problemy techniczne i jak szybko w takich przypadkach działa operator. Kolejna sprawa: jak bardzo można liczyć na wsparcie infolinii.

Na co uważać?

Jeśli ktoś bierze domowy Internet po raz pierwszy, warto korzystać z ofert znanych firm, do których łatwo trafić np. z reklamacją, także do siedzib stacjonarnych.

Po drugie: promocje. Jeśli przez jakiś czas za usługę będzie się płaciło mniej lub coś będzie w gratisie, warto ustalić, jak długo to potrwa oraz ile będzie wszystko kosztować po promocji.

Po trzecie: jeśli w umowie coś nadal pozostaje niejasne, lepiej poszukać usługi gdzie indziej.