Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet Czy można znaleźć dobrą pracę w Internecie

Czy można znaleźć dobrą pracę w Internecie?

Data publikacji 14 kwietnia 2022

Internet to niezwykły wynalazek, który służy nam przede wszystkim do przekazywania informacji. Bez niego nasze życie byłoby zapewne znacznie trudniejsze. Ciężko sobie dziś wyobrazić inny sposób na poszukiwanie informacji, nawiązywanie kontaktów. Dla wielu z nas jest on również najlepszym miejscem do poszukiwania pracy. Czy jednak jesteśmy w stanie znaleźć tam naprawdę dobrą ofertę? Może lepiej samemu rozsyłać CV i odwiedzać pracodawców? W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi i udzielimy kilka cennych wskazówek dotyczących procesu internetowej rekrutacji.

Dla chcącego nic trudnego

Tak naprawę, aby znaleźć pracę wystarczy po prostu chcieć. To już właściwie połowa sukcesu. Poszukiwanie zatrudnienia będzie wymagać od nas zaangażowania i poświęcenia czasu. Jeżeli jednak jesteśmy wystarczająco zmotywowani i nie lubimy odpuszczać, nie powinniśmy wówczas mieć problemu z jej znalezieniem.

Zniechęcający może być brak odpowiedzi od pracodawców. Musimy pamiętać i liczyć się z tym, że w zależności od stanowiska, zgłoszeń może być naprawdę dużo. Rekruter potrzebuje czasu, aby je przeglądnąć i wybrać osoby z którymi się skontaktuje. Równie ważne jest nasze doświadczenie zawodowe. Jeżeli nie mamy odpowiednich kwalifikacji do danego stanowiska, nie mamy również szans aby otrzymać na nim posadę. Nie jest to oczywiście przeszkoda nie do ominięcia. Warto dać sobie czas i zainwestować w swój rozwój zawodowy.

Jak zacząć poszukiwania?

Na samym początku, warto zastanowić się jakiej oferty pracy szukamy. Od tego będzie również zależeć to, jak przygotujemy nasze CV. Jeżeli jesteśmy na etapie przebranżowienia a nasze CV jest pełne informacji związanych ze starym doświadczeniem zawodowym, warto tutaj coś pozmieniać. Dobrą opcją jest wpisanie kursów, jakie skończyliśmy czy też certyfikatów otrzymanych podczas szkoleń. Ma to znacznie większe znaczenie dla przyszłego pracodawcy niż na przykład dwuletnie doświadczenie w zupełnie innej branży.

Kiedy CV jest już gotowe, możemy zacząć go rozsyłać. W Internecie znajdziemy mnóstwo stron poświęconych rekrutacji, które będą dla nas ogromnym ułatwieniem. Nie musimy oczywiście opierać się tylko na nich. Warto rozesłać CV również do firm, które nas interesują w wiadomości e-mail. Tutaj powinniśmy również zamieścić kilka zdań które będą w stanie przekonać pracodawcę, dlaczego chcielibyśmy rozpocząć tam pracę i co możemy wnieść do firmy. Bardzo możliwe, że nawet nie spojrzy on na naszą wiadomość, ale jest również spore prawdopodobieństwo, że się odezwie, lub da nam sygnał jeżeli jakieś stanowisko się zwolni. Warto również przeczytać artykuł https://wgospodarce.pl/informacje/108755-jak-szukac-pracy-za-sprawa-internetu-i-social-mediow który również udzieli nam kilku cennych wskazówek na temat szukania pracy w Internecie.

Serwisy rekrutacyjne a portale z ofertami pracy

Szukając pracy w Internecie, pierwsze co przychodzi nam do głowy, to portale z ofertami pracy. To prawdopodobnie najpopularniejsza metoda poszukiwania zatrudnienia. Warto na nich  zaznaczyć dzwoneczkiem kryteria, które nas interesują i czekać na powiadomienie, że pojawiło się coś nowego, co mogłoby nas zainteresować. Powinniśmy tutaj zaglądać regularnie, odświeżać oferty i uważnie je przeglądać. Zdecydowanie jest to dobra opcja dla osób bez większego doświadczenia, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy lub nie poszukują ściśle umysłowej pracy, która wymaga dużego doświadczenia.

Serwisy rekrutacyjne z kolei, działają na odwrotnej zasadzie. Tutaj pracownicy udostępniają swój profil innym pracodawcą i to oni szukają osób, które przydałyby się w firmie. Osoba szukająca pracy, powinna uzupełnić swoje konto o wszystkie niezbędne informacje, których będzie szukał rekruter. To między innymi dane na temat wykształcenia, historii zatrudnienia oraz również ukończonych szkoleń i kursów. Nigdy nie wiadomo, które nasze osiągnięcie okaże się kluczowe podczas rekrutacji, więc warto uzupełnić profil o wszystko, co miałoby jakikolwiek powiązanie z wymarzonym stanowiskiem pracy. Tutaj nie musimy już regularnie monitorować ofert. Opcja ta sprawdzi się w przypadku osób, które poszukują zatrudnienia w branżach wymagających wyższego wykształcenia.

Poszukiwanie pracy w social media

Poza wyżej wymienionymi opcjami, równie ciekawym sposobem poszukiwania pracy są social media. Każdemu z nas kojarzą się głównie z rozrywką i kontaktem ze znajomymi. Tak naprawdę, nasze konta tam są również naszą wizytówką i potencjalny pracodawca może nas tam właśnie znaleźć. Dobrze więć rozgraniczać na nich życie prywatne i zawdoowe. Nie jest to korzystne na naszą stronę, kiedy na swoim profilu mamy dużo zdjęć z imprez i innych mniej poważnych rzeczy. Nikt nam nie każe jednak z tego rezygnować, wystarczy zmienić tutaj grono odbiorców takich rzeczy na najbliższych znajomych. 

Szukanie pracy w social media może się również odbywać poprzez przeglądanie kont interesujących nas firm. Często zdarza się, że udostępniają oni tam posty lub relacje z ofertą zatrudnienia. Dobrze być więc czujnym i obserwować takie właśnie profile.

Redakcja stacjonarnyinternet.pl

Jestem pasjonatem technologii, która kształtuje naszą codzienność. Od komputerów po nowinki ze świata elektroniki, zawsze szukam najnowszych rozwiązań, które ułatwiają życie i otwierają nowe możliwości. Na blogu dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu IT, internetu oraz lifestyle'u. Jeśli interesują Cię ciekawe gadgety, triki technologiczne i praktyczne porady, to dobrze trafiłeś!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?