Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia Charakterystyka kamer ultraszybkich

Charakterystyka kamer ultraszybkich

Data publikacji 30 maja 2022

Kamery to urządzenia służące do rejestracji obrazu a czasem także dźwięku. Pierwsza kamera została opatentowana w 1888 roku w Anglii, a pierwsza ręczna kamera przeznaczona do nagrywania filmów została skonstruowana w 1908 – jej twórcą był polski wynalazca Kazimierz Prószyński. Od tego czasu urządzenia te są ciągle udoskonalane. W wyniku prac nad technologią rejestracji obrazu powstały kamery szybkie, które wykonują od około kilku do kilkuset tysięcy klatek na sekundę. Prawdziwym przełomem było stworzenie kamer ultraszybkich. O tym, czym są, jak działają i do czego służą, dowiesz się z tego artykułu.

Czym są kamery ultraszybkie?

Kamery ultraszybkie to nowoczesne urządzenia, które mogą rejestrować nawet miliard klatek na sekundę. To znacznie więcej od kamer szybkich, które do niedawna były uważane za najszybciej działające urządzenia na rynku. Dzięki tak wielkiej ilości wykonywanych klatek na sekundę kamery ultraszybkie są w stanie wyraźnie uchwycić wszelkie zjawiska i procesy zachodzące w ekstremalnym tempie, które nie mogłyby być obserwowane gołym okiem. Używając kamer tego typu, można zarejestrować zjawiska, które zachodzą za szybko nawet dla kamer szybkich. Dostępne są kamery ultraszybkie umożliwiające wykonywanie zdjęć kolorowych lub monochromatycznych.

Do czego są wykorzystywane kamery ultraszybkie?

Zawrotne tempo rejestracji obrazu oraz niezwykle wysokie parametry kamer ultraszybkich sprawiają, że mają one bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane w różnych branżach i w wielu gałęziach przemysłu, a także w badaniach naukowych. Z ich pomocą można wyraźnie zaobserwować, a następnie przeanalizować takie zjawiska, jak np. emisja światła z wyładowań czy zjawisko kawitacji, czyli gwałtowną przemianę fazową z fazy ciekłej w gazową zachodzącą pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. Są stosowane zarówno w laboratoriach, gdzie wykorzystuje się zdjęcia makro, jak i w testach plenerowych. Służą między innymi do rejestracji:

• procesów chemicznych,
• testów spalania,
• wyładowań elektrycznych,
• eksplozji,
• wstrząsów,
• badań materiałów wysokoenergetycznych,
• sonoluminescencji,
• fluoroskopii,
• testów balistycznych,
• procesów niszczenia,
• kolizji,
• zderzeń,
• zjawisk pękania,
• zjawisk kawitacji.

Jakie są rodzaje kamer ultraszybkich?

W zależności od przeznaczenia należy wybrać odpowiednią kamerę ultraszybką, których bogatą ofertę ma m.in. firma EC Test Systems. Dostępne są np. 4-kanałowe kamery poklatkowe ze zwiększoną czułością, które zapewniają dwukrotnie większą przepuszczalność światła w porównaniu ze zwykłymi kamerami ultraszybkimi. Oprogramowanie, w jakie są wyposażone, umożliwia pomiar i poprawę obrazu. Są wykorzystywane przede wszystkim do obrazowania wielospektralnego i kolorowego. 

Innym rodzajem takich kamer są wielokanałowe poklatkowe kamery dupleksowe, które rejestrują do 32 zdjęć bez tworzenia cieniowania i paralaksy. Inną ciekawą propozycją są specjalistyczne kamery łączące w sobie technologię wideo z rozdzielczością czasową oraz prędkością rejestracji ultraszybkich kamer poklatkowych. Oferują one 180 obrazów przy prędkości do 7 milionów obrazów w pełnej rozdzielczości na sekundę.

Redakcja stacjonarnyinternet.pl

Jestem pasjonatem technologii, która kształtuje naszą codzienność. Od komputerów po nowinki ze świata elektroniki, zawsze szukam najnowszych rozwiązań, które ułatwiają życie i otwierają nowe możliwości. Na blogu dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu IT, internetu oraz lifestyle'u. Jeśli interesują Cię ciekawe gadgety, triki technologiczne i praktyczne porady, to dobrze trafiłeś!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?