stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

rodzaje wejść usb
Lifestyle

Rodzaje wejść USB i ich zastosowanie.

Wejście USB z angielskiego Universal Serial Bus czyli uniwersalna magistrala szeregowa- jest to złącze komputerowe komunikacyjne zwane portem lub interfejsem. Daje możliwość podłączenia różnego rodzaju urządzeń do telewizora, komputera lub ładowarki sieciowej.

Zastosowanie wejść USB

Port USB jest uniwersalny, ponieważ można dzięki niemu podłączyć do komputera wiele różnego rodzaju urządzeń. Dzięki USB z łatwością podłączymy do komputera klawiaturę, myszkę, telefon lub drukarkę. Komputer po podłączeniu USB samodzielnie je wykrywa i rozpoznaje co pozwala na uniknięcie instalowania sterowników do konkretnego urządzenia samodzielnie. Obecna technika sprawiła, że potrzebne sterowniki instalują się automatycznie. Urządzenia USB można podłączać i odłączać od komputera bez potrzeby wyłączania i włączania komputera.

Działanie USB

Działanie kabli USB odbywa się na zasadzie hosta. Host sprawdza tryb przesyłania danych pomiędzy urządzeniami i dzięki temu nadaje podłączonym sprzętom adresy. Interfejs wbudowany w USB transmituje dane i wysyła pakiety bitów. Za przesyłanie danych odpowiadają dwa z czterech przewodów znajdujących się w przewodzie USB. Reszta przewodów składających się na kabel USB ma za zadanie zasilać go. Kable USB mają określoną przepustowość oraz prędkość z jaką przesyłają dane. Jaką przepustowość i prędkość ma kabel USB określają standardy jakie on spełnia.

Rodzaje wejść USB

Kable USB można podzielić ze względu na:
* spełniane standardy:
– USB 1.0 i 1.1- pierwsze kable przesyłały dane z prędkością 1,5 Mb/s lub 12 Mb/s. Z czasem pojawiły się błędy, które wpłynęły na jakość i postanowiono je usunąć. USB 1.1 to urządzenia o lepszej jakości.
– USB 2.0- zużywają 500mA prądu i przesyłają dane z maksymalną prędkością 480 Mb/s. Urządzenie podłączone do kabla może wysyłać lub odbierać dane a nie robić dwie te rzeczy równocześnie.
– USB 3.0- zużywają 900mA prądu i przesyłają informacje z prędkością do 5Gb/s. Dzięki tym kablom podczas połączenia z innym urządzeniem można wysyłać i odbierać dane.
– USB 3.1- to ulepszony kabel USB 3.0. Ich prędkość przesyłania danych to 10Gb/s.
* Typ złącza:
– USB ze złączem typu A jest to najpopularniejszy kabel USB i ma podłużny, prostokątny kształt. Ma swoje zastosowanie w komputerach oraz ładowarkach do telefonów. Można kupić wersję micro z którą spotkać się można w tabletach lub czytnikach e-book.
– USB typu B ma kwadratowy kształt a jego górne rogi są ścięte. Spotkać się z takim typem kabla USB można w drukarkach lub skanerach. Wersje mini rzadko można spotkać w kasach fiskalnych. Wersja micro kabla USB typu B stosowana jest w smartfonach, tabletkach oraz odtwarzaczach audio.
– kabel USB ze złączem C kabel ten jest podłużny i ma zaokrąglone rogi. Końcówka kabla jest wąska, cienka i można ją wpiąć do portu obojętnie która stroną. Jest ona coraz częściej używaną i zaczyna zastępować inne używane kable. USB typu C pozwala przesyłać pliki oraz ładować sprzęty, które potrzebują więcej mocy.
– kabel lightning- kabel ten działa jak kabel USB lecz ma inny kształt, który pozwala na używanie jej wyłącznie w takich urządzeniach jak iPhone, iPod oraz iPad.