stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

myszki pionowe
Komputery

Myszki pionowe zalety i wady

Dużą ilość ludzi spędza przed komputerem dużo czasu. Jest to ich praca lub rozrywka. Niestety jest to duże obciążenie dla naszego organizmu i może być powodem bólu ręki lub ramienia. Jednym z wielu czynników wpływających na nasze zdrowie podczas korzystania z komputera jest myszka. Dlatego powstała myszka pionowa inaczej zwana wertykalną.

Czym jest mysz pionowa

Mysz pionowa trzymana jest w inny sposób niż mysz klasyczna. Na myszy pionowej dłoń układa się inaczej a jej dokładne ułożenie zależy od konkretnego modelu. Myszki pionowe mają rozmiar szklanki bez ucha lub wielkość długopisu. Myszkę wertykalną chwyta się pod kątem dzięki ciało pozostaje w bardziej naturalnej pozycji niż podczas używania myszki zwykłej. Mysz ustawioną mamy z boku co nie sprawia konieczności skręcania ciała. Myszka wertykalna nie wymaga dużej siły przy naciskaniu jej przycisków podczas używania. Na rynku jest tylko kilka modeli myszek wertykalnych, ale nie wyklucza to, że nie znajdziemy odpowiedniej dla siebie. Cena myszki bezprzewodowej waha się w granicach od 85 do 120 złotych. Niektóre modele mają około 10 metrów zasięgu.

Zalety myszki pionowej

– budowa- myszka wertykalna ma ergonomiczną budowę, która nie obciąża nadgarstka i ręki tak jak mysz klasyczna. Mysz pionowa po długim czasie użytkowania nie doprowadzą do zwyrodnienia ręki wręcz odwrotnie pomoże odciążyć nadgarstek i wrócić ręce do kondycji sprzed kontuzji,
– wygląd- myszka pionowa ma oryginalny wygląd i nowoczesny design. Spodoba się osobom, które lubią nowoczesne, nietypowo wyglądające gadżety. Myszka pionowa ma rolkę oraz dwa główne przyciski a czasem jakieś dodatkowe guzyki.

Wady myszki wertykalnej

Mysz pionowa nie nadaje się do grania gry w których trzeba szybko i precyzyjnie reagować. Nie sprawdza się ona również podczas tworzenia grafiki, ponieważ prawy lub lewy przycisk naciskany jest przez kciuk do sprawia, że mysz niekontrolowanie delikatnie porusza kontrolerem. Zdarzają się sytuacje, że źle dobrana mysz pionowa zamiast odciążyć rękę zmienia tylko rodzaj odciążenia. Dlatego podczas kupna myszki wertykalnej dobrze jest poprosić o pomoc i radę specjalistów.

Jaką myszkę kupić

Podczas zakupu myszki pionowej trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:
– komunikacja z komputerem- trzeba kupić myszkę, która będzie kompatybilna z komputerem. Lepsza jest myszka przewodowa, ale mysz bezprzewodowa jest wygodniejsza w użytkowaniu. Wybór uzależniony jest od czynności do jakiej będzie używana myszka,
– wyprofilowanie i ilość przycisków- na rynku dostępne są myszki pionowe dla prawo i leworęcznych. Ilość przycisków zależna jest od modelu oraz potrzeb użytkownika i jej przeznaczenia.