stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

Lifestyle

Jakie zastosowania ma druk UV?

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat, a także szereg czynności jak nauka, praca czy hobby, bez istnienia druku cyfrowego. Jedną z jego najnowocześniejszych technik jest druk UV. Kraków, Warszawa, Gdańsk oraz wiele innych miejsc na mapie Polski wprowadzają go w życie. Co warto o nim wiedzieć?

Druk UV – co to jest?

Druk UV pod wieloma względami jest podobny do druku, jaki wykonują stacjonarne drukarki atramentowe. Różnica polega na tym, że atrament zamieniony został na ciekłe polimery, które ulegają rozpyleniu. Sama nazwa druk UV bierze się stąd, że przy głowicach drukujących urządzenia znajdują się lampy LED, emitujące światło ultrafioletowe, czyli właśnie UV. Pomaga ono utwierdzić druk na danej powierzchni.

Zastosowanie druku UV

Druk UV ma szerokie zastosowanie, przede wszystkim za sprawą swojej uniwersalności – da się stosować go na prawie wszystkie twarde i płaskie materiały. Przykładowo, możliwy jest druk na PCV, szkle, drewnie, fornirze, pleksi, płycie MDF, kartonach, płytach ceramicznych oraz dibondzie. Technologię wykorzystuje się również do druku wieloformatowego na papierze, siatkach, folii, banerach, siatce, skaju, sztucznych tkaninach czy tkaninie typu canvas. Przykładowo, skorzystać mogą z niego firmy, które chcą wydrukować swoją reklamę na banerze, osoby pragnące nanieść ciekawy nadruk na drewniane meble czy hotel, który chce umieścić swoje logo na oferowanych klientom tekstyliach.

Zalety druku UV

Popularność druku UV wiąże się z tym, że ma on wiele zalet. Przede wszystkim jest niezwykle odporny, również na warunki atmosferyczne, wilgoć, promieniowanie słoneczne. To ważne, zwłaszcza jeśli wydruk pełni rolę szyldów, reklam czy tablic informacyjnych. Uzyskana w ten sposób grafika cechuje się wysoką jakością oraz precyzyjnym odwzorowaniem kolorystyki. Wydruk wykonywany jest szybko, bez żadnych drażniących czy niebezpiecznych dla człowieka zapachów. Od razu jest suchy i gotowy do dalszej obróbki bądź użycia (wydruk nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń). Może być on stosowany w przypadku małych elementów, dużych powierzchni, a także materiałów o nieregularnych kształtach. Druk UV jest w stanie odwzorowywać wypukłości, co pozwala dotrzeć z przekazem do osób niewidomych.

Technologia UV jest coraz częściej wykorzystywana w wielu branżach. Pozwala ona uzyskać wysokiej jakości wydruk na najróżniejszych powierzchniach i to w ekspresowym tempie. Dzięki temu mamy możliwość eksperymentowania z materiałami, na których chcemy umieścić nadruk. Jak widać, druk UV otwiera wiele przed nami wiele szans.