Do jakiego obiektu istniejącego w realnym świecie można porównać stronę internetową? Na przykład do dowolnego sklepu – odzieżowego, spożywczego czy z wyposażeniem wnętrz. Co w takim przypadku przypomina domena i hosting? Domena, czyli adres wpisywany w wyszukiwarkę, jest jak nazwa widniejąca nad wejściem do sklepu. Hosting zaś to miejsce, w którym znajduje się asortyment sklepu. Jeśli planujesz swoją pierwszą stronę internetową, przeczytaj artykuł i dowiedz się czegoś o hostingu i domenie, czyli kwestiach, bez których Twoja witryna nie powstanie.
Twój niepowtarzalny adres w wirtualnym świecie, czyli domena
Adres wpisywany przez internautów w pasek wyszukiwarki to jedna z pierwszych rzeczy, o jakie musisz zadbać, planując swoje miejsce w wirtualnym świecie. Każda domena jest niepowtarzalna. Wpisując ją, wejdziesz na stronę o określonym designie i unikalnych tekstach. W tym samym momencie nie mogą funkcjonować dwa takie same adresy internetowe. Doprowadziłoby to do absurdalnej sytuacji, podczas której po wpisaniu domeny w okno wyszukiwarki wyświetlają się na przykład dwie strony na jednej karcie.
W związku z tym każdy adres przyporządkowuje się konkretnemu właścicielowi. Nie oznacza to jednak, że dana domena należy do konkretnej osoby na zawsze. Adres wydzierżawisz na przykład na rok i podepniesz pod niego pliki swojej witryny i pocztę e-mailową.
Ceny domen mocno się różnią. Koszt ich zakupu zależy między innymi od rozszerzenia adresu – od tego, czy jego końcówka to: .com, .pl, .com.pl czy może .eu. lub .edu. Decydując się na zakup danego adresu internetowego, sprawdź też koniecznie, ile kosztuje jego odnowienie po upływie roku. Może się okazać, że wznowienie domeny będzie kosztowało kilkakrotnie więcej niż wynajęcie jej po raz pierwszy.
Jaka powinna być domena?
Czym musi cechować się domena? Przede wszystkim – dostępnością. Obecnie w internecie działa mnóstwo firm, osób budujących markę osobistą i blogerów. Nie zawsze więc Twój wymarzony adres strony będzie możliwy do kupienia. Firmy oferujące zakup domen zazwyczaj proponują weryfikację ich dostępności. Zdarza się, że istnieje już właściciel danego adresu, ale wystawił on go do sprzedaży za określoną cenę.
Domena powinna być identyczna jak nazwa Twojej marki lub firmy bądź do niej podobna. Jeśli tworzysz swoją markę osobistą, zastanów się nad tym, jaki adres online uchwyci to, co chcesz przekazać swojej społeczności. Wybierając domenę, pomyśl nad tym, jaka idea przyświeca Twojej działalności.
Pamiętaj też, by adres strony był krótki i nie zawierał skomplikowanych słów – trudnych do wymówienia i zapamiętania przez użytkowników.
Zazwyczaj domena to tylko 2 lub 3 słowa. Mogłoby się więc wydawać, że jej stworzenie jest bardzo prostą czynnością, niewymagającą mnóstwa czasu. Tymczasem ze względu na to, że domena powinna być zarówno dostępna, jak i streścić w 1, 2 czy 3 słowach istotę działalności firmy oraz budzić określone skojarzenia w konsumentach, jej wybór staje się prawdziwym wyzwaniem.