stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

laptop
Elektronika

Zasilacze w 2022 – który powinieneś wybrać?

Każdy laptop fabrycznie jest wyposażony w kompatybilny z nim zasilacz. Niestety zasilacze i ładowarki z pewnością zaliczają się do najbardziej awaryjnych podzespołów i akcesoriów. Głównie ze względu na uszkodzenia mechaniczne i zmęczenie materiału następujące w trakcie ich użytkowania. Zwłaszcza gdy właściciel nie postępuje ze swoim sprzętem wystarczająco ostrożnie. Jakie zasilacze wybrać w 2022 roku?

W przypadku standardowych laptopów użytkownicy mają bardzo szeroki wybór. Do ich dyspozycji pozostają zasilacze fabryczne, jednak niektóre zamienniki również stają na wysokości zadania, a przy tym są sporo tańsze. Zasilacze do laptopów MacBook to zaś zupełnie inna bajka. Trudno stworzyć ich ranking, biorąc pod uwagę, że rynek jest mocno zdominowany przez oryginalne ładowarki od Apple, a ewentualne zamienniki zazwyczaj prezentują bardzo niską jakość. Co prawda komputery Mac wyposażone w złącze USB-C można z powodzeniem ładować każdym zasilaczem korzystającym ze złącza USB-C, czego przykładem są ładowarki samochodowe, aczkolwiek wydajność ładowania pozostawia wówczas wiele do życzenia. Zdecydowanie lepiej wybrać oryginalny zasilacz rekomendowany przez producenta. Aby przekonać się, która ładowarka będzie kompatybilna z laptopem, zazwyczaj wystarczy sprawdzić rok jego produkcji.

Zasilacze do MacBook Air

Jeśli chodzi o modele MacBooka Air które pojawiły się na rynku w 2018 roku lub później, odpowiednim do nich zasilaczem jest Zasilacz USB-C Apple o mocy 30 W, uzupełniony o kabel zasilający z końcówką USB-C. Mimo wszystko wielu użytkowników MacBooka Air korzysta wciąż ze starszego sprzętu odpowiadającego ich potrzebom. W latach 2012–2017 standardem tego typu laptopa było złącze MagSafe 2, dlatego zainteresowani w razie potrzeby powinni znaleźć model zasilacza MagSafe o mocy 45 W.  Z kolei w przypadku jeszcze starszych egzemplarzy niezbędne jest znalezienie zasilacza z końcówką typu L o tej samej mocy.

Zasilacze do MacBook Pro

Właściciele komputerów MacBook Pro muszą poszukiwać zasilaczy nieco uważniej. Modele wypuszczone na rynek od 2021 roku i wyposażone w 14-calowy ekran korzystają z zasilacza USB-C legitymującego się mocą 96 W lub 67 W. Konieczny jest także przewód zasilający z końcówkami USB-C i MagSafe 3. Wersje 16-calowe z 2021 roku lub nowsze potrzebują zasilacza o większej mocy, czyli 140 W, również uzupełnionego o przewód zasilający USB-C na MagSafe 3. W obu przypadkach przewód zasilający można jednak zastąpić standardowym przewodem USB-C.

Wcześniejsze modele 16-calowe – wprowadzone w 2019 roku –  wykorzystują zasilacz USB-C Apple o mocy 96 W. Z kolei właściciele laptopów MacBook Pro kupionych od 2016 roku wymagają zasilacza USB-C Apple o mocy:

  • 61 W – w przypadku ekranu 13-calowego,
  • 87 W – w przypadku ekranu 15-calowego.

Każdy z wymienionych egzemplarzy współpracuje z kablem zasilającym USB-C. Właściciele starszego sprzętu muszą zaś – podobnie jak właściciele starszych MacBooków Air – szukać zasilaczy MagSafe z wtyczkami MagSafe 2, typu L lub typu T, zależnie od roku produkcji.

Czeka cię naprawa ładowarki w MacBooku lub jej wymiana? Skontaktuj się z renomowanym warszawskim serwisem MacForce: https://www.macforce.pl/.