stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

Elektronika Komputery Technologie

Smartfony z HDMI. Gdzie je znaleźć i jak z nich korzystać

Smartfon to mobilne urządzenie, które umożliwia nam wykonywanie połączeń, przeglądanie internetu, robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Duży ekran smartfona może jednak nie zawsze wystarczyć. W takim przypadku możemy skorzystać z wyjścia HDMI, które umożliwi nam wyświetlenie obrazu na dużym ekranie telewizora.

Co to jest smartfon z HDMI i jakie modele są dostępne?

Smartfon z HDMI to taki, który posiada port HDMI umożliwiający podłączenie urządzenia do telewizora za pomocą kabla. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie modele smartfonów mają ten port.

Smartfony obsługujące HDMI

Wśród smartfonów, które obsługują HDMI, znajdziemy między innymi modele Samsung Galaxy S10, Huawei P30, Moto Z, Sony Xperia XZ2 czy LG G7. Wiele urządzeń ma jednak wbudowane funkcje bezprzewodowego przesyłania obrazu, dzięki czemu nie musimy mieć kabla HDMI i adaptera MHL.

Sony Xperia Pro z HDMI

Sony Xperia Pro to propozycja dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują obsługi sieci 5G oraz portu HDMI z funkcją nagrywania obrazu bezpośrednio z poziomu telefonu.

Asus z HDMI

Asus Zenfone 7 to kolejny model, który posiada wyjście HDMI oraz wbudowany odbiornik Bluetooth. Umożliwia to bezprzewodowe przesyłanie obrazu.

Jak podłączyć smartfon do telewizora?

Istnieją trzy sposoby na podłączenie smartfona do telewizora: za pomocą kabla HDMI, za pomocą adaptera MHL lub za pomocą Wi-Fi Direct.

Z pomocą kabla HDMI

Najprostszym sposobem na podłączenie smartfona do telewizora jest użycie kabla HDMI. Wystarczy podłączyć kabel do wejścia HDMI w telewizorze oraz do portu HDMI w smartfonie. Po podłączeniu należy wybrać źródło sygnału na telewizorze i obraz z urządzenia mobilnego zostanie wyświetlony na dużym ekranie.

Z pomocą adaptera MHL

Jeśli nasz smartfon nie posiada portu HDMI, możemy skorzystać z adaptera MHL. Adapter ten łączy port microUSB z wtyczką HDMI. Po podłączeniu adaptera do smartfona i do telewizora, jak w przypadku kabla HDMI, wybieramy odpowiednie źródło sygnału na telewizorze i cieszymy się dużym ekranem.

Z pomocą Wi-Fi Direct

Jeśli nasz telefon i telewizor mają wbudowaną funkcję Wi-Fi Direct, nie musimy używać kabla ani adaptera. Wystarczy włączyć obie funkcje i połączyć urządzenia. Zazwyczaj do dokonania połączenia potrzebujemy kodu PIN. Po połączeniu możemy przesyłać obraz z smartfona na telewizor.

Jak podłączyć telefon z telewizorem bezprzewodowo?

Mobilny ekran możemy wyświetlić na dużym ekranie telewizora również bez użycia kabla. Do tego celu potrzebujemy smartfonu oraz telewizora obsługującego bezprzewodowe przesyłanie obrazu.

Z funkcją przesyłania obrazu w 5G

Możemy skorzystać z urządzeń ze wsparciem dla sieci 5G, jak Sony Xperia Pro. Dzięki tej funkcji możemy przesyłać obraz z telefonu na telewizor w jakości 4K.

Z funkcją przesyłania w rozdzielczości 4K

Telewizory z funkcją bezprzewodowego przesyłania obrazu w jakości 4K to m.in. LG OLED C9 czy Samsung Q90R. Z tego typu odbiornikami możemy przesyłać obraz z telefonu bez użycia kabla.

Z pomocą adaptera USB

Jeśli nasz smartfon nie ma wbudowanej funkcji bezprzewodowego przesyłania obrazu, możemy skorzystać z adaptera USB. W telewizorze musimy mieć zainstalowaną aplikację, która pozwoli nam na przesyłanie obrazu przez Wi-Fi na ekran telewizora.

Jak podłączyć telefon z TV za pomocą kabelka HDMI?

Podłączenie smartfona do telewizora za pomocą kabla HDMI jest stosunkowo proste. Możemy wykorzystać kabel HDMI bez adaptera lub skorzystać z przewodu HDMI i adaptera USB-C, lub konwertera USB-C.

Z pomocą kabla HDMI bez adaptera

Jeśli nasz smartfon posiada port HDMI, wtedy wystarczy podłączyć kabel HDMI do wejścia w telefonie i do telewizora.

Z pomocą przewodu HDMI i adaptera USB-C

Jeśli nasz smartfon posiada port USB-C, możemy skorzystać z przewodu HDMI i adaptera USB-C. Dzięki temu rozwiązaniu podłączymy smartfona bezpośrednio do telewizora.

Z pomocą kabla HDMI i konwertera USB-C

Jeżeli nasz smartfon posiada port USB-C, a telewizor nie posiada wejścia HDMI, musimy skorzystać z kabla konwertera USB-C na HDMI. Adapter podłączamy do smartfona, a kabel HDMI do telewizora.

Jak skonfigurować połączenie między telefonem a telewizorem?

Jeśli już podłączyliśmy oba urządzenia, czas na skonfigurowanie połączenia. Każdy producent smart TV ma inny interfejs, więc sposób konfiguracji może się nieco różnić. Poniżej przedstawimy ogólne wskazówki dotyczące konfiguracji połączenia z wykorzystaniem smart TV Samsung oraz telewizora LG.

Konfiguracja smart TV Samsung

Aby podłączyć smartfona do telewizora Samsung, musimy wybrać z listy smart TV opcję „Smart View”. Następnie wybieramy swój telefon i na ekranie telewizora pojawi się kod PIN. Wpisujemy go w telefonie i gotowe.

Konfiguracja telewizora LG

W telewizorze LG musimy skorzystać z aplikacji LG Screen Share. Po wyborze tej opcji na ekranie pojawi się PIN. Wpisujemy go w telefonie i gotowe.

Reszta specyfikacji potrzebna do skonfigurowania

Wszelkie inne specyfikacje potrzebne do poprawnej konfiguracji zależą od modelu urządzenia lub aplikacji, które chcesz skonfigurować. Przed przystąpieniem do konfiguracji warto upewnić się, że masz odpowiednie pozwolenia (np. administratora), oraz że masz sprawne połączenie z siecią internetową lub innym urządzeniem (w przypadku konfiguracji urządzeń wewnątrz sieci lokalnej). W przypadku braku wiedzy na temat specyfikacji danego urządzenia lub aplikacji warto skontaktować się z producentem, lub szukać odpowiednich poradników, lub instrukcji użytkowania.