stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

jak połączyć laptopa z telewizorem przez wifi
IT

Jak połączyć laptopa z telewizorem przez wifi?

Telewizor przestał już być jedynie urządzeniem, które wyświetla lecące w danej chwili programy, do którego musi być podłączona antena. Teraz służy również do łączenia się z Internetem. Pozwala to na oglądanie nie tylko tego, co narzuca nam program TV, ale też dowolnie wybranych produkcji o dowolnej porze, np. z platform typu Netflix, Amazon Prime czy YouTube.

Screen sharing z laptopa pozwoli nam na oglądanie obrazu z niego na większym ekranie. Można tak oglądać zarówno filmy, jak i dowolną stronę z przeglądarki. Jak połączyć laptopa z telewizorem przez wifi? Jakie są wymagania techniczne?

Jak połączyć laptopa z telewizorem przez wifi: ustawienia urządzenia

Połączenie naszego laptopa i telewizora za pomocą wifi zajmie nam maksymalnie kilka minut. Nie są potrzebne żadne dodatkowe kable – wystarczy połączenie z Internetem, Bluetooth i urządzenia – laptop i telewizor, rzecz jasna.

Najpierw włączmy Bluetooth i wifi w naszym laptopie telewizorze, by urządzenia się „widziały” w sieci. Naszym następnym krokiem powinno być wejście w ustawienia naszego laptopa. Nazwy funkcji mogą nieco różnić się od siebie w zależności od modelu i firmy telewizora. Znajdźmy przycisk „urządzenia”, a później „urządzenia Bluetooth”. Po odczekaniu kilku (do kilkudziesięciu) sekund powinny wyświetlić się nam wszystkie urządzenia, w których mamy włączony Bluetooth, np. nasz telefon komórkowy, głośnik czy telewizor. Kliknijmy w to ostatnie urządzenie i wybierzmy opcję „screen sharing”. Sprawi ona, że ekran z laptopa zobaczymy na ekranie telewizora.

Są też inne opcje uruchomienia obrazu z przeglądarki internetowej na telewizorze. Nowoczesne telewizory również mają przeglądarki, w których wystarczy wpisać adres. Poza tym, na telewizor można ściągać aplikacje tak, jak na telefon, np. YouTube. To wygodna, alternatywna opcja, jeśli np. nie mamy przy sobie laptopa.

Jak połączyć laptopa z telewizorem przez wifi: potrzebne rzeczy

Powinniśmy zadbać o to, by nasz laptop miał zaktualizowane oprogramowanie. Sprawdźmy więc, zanim zabierzemy się za podłączanie go do telewizora, czy tak jest w ustawieniach czy dostępnych aktualizacjach, ewentualnie zaktualizujmy go do najnowszej wersji systemu operacyjnego.

Niezbędne będzie też połączenia urządzeń z tym samym wifi. O ile nasze laptopy i komputery zwykle podłączamy od razu po włączeniu, o tyle łatwo jest o tym zapomnieć w przypadku telewizora. Powinniśmy więc wejść w ustawienia TV, wybrać „wifi”, wpisać hasło i, raz na zawsze, połączyć z naszym routerem (wybrać „automatyczne łączenie się”).

Łączenie telewizora z laptopem przez wifi nie jest możliwe na starszych modelach telewizorów, sprzed np. 10 lat. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie kabel HDMI podłączony do telewizora i laptopa. Koszt kabla HDMI to około kilkadziesiąt złotych. Powinniśmy więc upewnić się, czy możemy wykonywać takie operacje na naszym telewizorze – czy łączy się on z Internetem, czy ma Bluetooth. Telewizor nie musi być drogi, by miał te funkcje, ale musi być stosunkowo nowy – jeszcze kilka lat temu nie było takich rozwiązań.

Zobacz też: HFR 3D – co to

FAQ

Czy połączenie laptopa z telewizorem przez wifi jest trudne?

Nie, połączenie laptopa z telewizorem przez wifi jest stosunkowo łatwe i zajmie maksymalnie kilka minut. Wymaga jedynie włączenia funkcji Bluetooth oraz połączenia obu urządzeń z tą samą siecią wifi. Następnie należy wybrać opcję „screen sharing” na telewizorze, by wyświetlić obraz z laptopa na ekranie telewizora.

Czy połączenie laptopa z telewizorem przez wifi jest możliwe na starszych modelach telewizorów?

Nie, połączenie laptopa z telewizorem przez wifi nie jest możliwe na starszych modelach telewizorów, sprzed np. 10 lat. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie połączenie urządzeń kablem HDMI.

Co zrobić, jeśli moje urządzenia nie widzą się w sieci?

Jeśli laptop i telewizor nie widzą się w sieci, upewnij się, że oba urządzenia mają włączoną funkcję Bluetooth oraz są połączone z tą samą siecią wifi. Jeśli to nie pomaga, spróbuj ponownie uruchomić oba urządzenia i powtórzyć proces łączenia.