stacjonarnyinternet.pl

– komputery, technologie, internet

czy warto kupić macbooka
Lifestyle

Czy warto kupić MacBooka?

MacBooki to laptopy marki Apple, które stale, od wielu lat, cieszą się niezwykłą popularnością. Dostępne są dwa typy – MacBook Air i MacBook Pro. Czy warto kupić MacBooka i który model wybrać?

MacBook – opinie, czy warto

MacBook zadebiutował na rynku w 2006 roku. Od tego czasu przekonał do siebie miliony użytkowników, którym laptop potrzebny jest głównie do pracy czy korzystania z sieci.

System operacyjny iOS, który jest charakterystyczny dla produktów marki Apple, cieszy się uznaniem specjalistów z całego świata. Nieco różni się od systemu Windows, głównie wyglądem i zasadami działania, ale uznawany jest za prosty i bardzo intuicyjny. To zaleta, która przekonuje wielu do zakupu MacBooka. Osoby, które nie są przekonane, mogą przetestować system w sklepach firmowych.

Na co zwrócić uwagę? Parametry techniczne, design

Podstawową kwestią przy wyborze laptopa jest procesor. W starszych, nieco tańszych modelach można znaleźć procesor Intel Core i5, a w nowszych – szybsze i bardziej wydane i7 i i9. Warto zwrócić też uwagę na pamięć – firma Apple oferuje wersję z 8, 16 bądź 32 GB pamięci RAM. Dysk twardy to kolejna zaleta MacBooków, gdyż mają one szybki dysk SSD o pojemności 1, 2 lub 4 TB.

Design nie jest sprawą kluczową przy wybieraniu laptopów, ale ważną kwestią dla wielu osób. MacBooki są eleganckie i minimalistyczne. Wybrać możemy model srebrny, szary czy złoty.

MacBook Air a MacBook Pro – różnice, co wybrać

MacBook Air, jak sama nazwa wskazuje (z ang. air to powietrze), jest lekkim i poręcznym laptopem. Będzie idealny dla osób, które są dużo w ruchu i waga laptopa robi różnicę. MacBook Pro ma jednak lepsze osiągi – to ten model ma procesor Intel Core i9. Model Pro jest też nieco bardziej masywny i większy. Różnica jest też oczywiście w cenie – MacBook Air jest zdecydowanie tańszy.

Nie można jednak powiedzieć, że MacBook Air jest zdecydowanie gorszy – zarówno model Air, jak i Pro, to laptop nieawaryjny i niezwykle dobrze wykonany. MacBook Air wystarczy osobom, które nie korzystają z wymagającego oprogramowania, a głównie z przeglądarki, edytora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego. Cena uzależniona jest od specyfikacji i tego, z którego roku model wybierzemy (modele z lat poprzednich będą nieco tańsze).

Czy warto kupić MacBooka? Powinna być to decyzja przemyślana. Użytkownicy komputerów Apple są zadowoleni, a sprzęt wystarcza im na wiele lat. Mając również telefon marki Apple, w bardzo łatwy sposób można przenosić dane między urządzeniami, np. pisząc tekst na laptopie od razu będzie on w telefonie, jeśli połączymy chmury. Parametry techniczne można dobrać pod swoje potrzeby – inny laptop wybierze zawodowy grafik, a inny student.

Zobacz też: Magsafe co to